تبلیغات
نوشتار مسعود ادیب

نوشتار مسعود ادیب
اگه لیلی نمی خندید ... مگه مجنون میشد مجنون 
قالب وبلاگ

 

والعاقبة للمتقین

 

 

 

لازم نیست مثل هم فکر کنیم

 

امّا لازم است فکر کنیم

 

( نگاه اوّل )

 

 

تقدیم به : خواهر زاده ام ، آقا وحید

 

از طرف : مسعود ادیب

09127908095

 

امام رضا چقدر بزرگ شده یی!!

 

خیلی وقت بود که ندیده بودمت ، هر چند از طریق ِ « اخبار » بزرگ شدنت را شنیده بودم ، چه از لحاظ ِ طولی و چه از لحاظ ِ عرضی ، ولی شنیده بودم : شنیدن کـِی بُوَد مانند ِ دیدن. باید میدیدمت.

البتـّه عوامل ِ متعدّدی دست به دست ِ یکدیگر دادند تا توفیق ِ این دیدار حاصل گردد.

ابر و باد و ماه و خورشید  و « مادر بچّه ها » که نذر کرده بود سالی یکبار مشّرف شود و چند سالی میشد که ادای ِ این نذر به تأخیـر افتـاده بود  و قـُر و لــُند ِ ایشان داشت به تکریر تقریب می یافت و دِیـن ِ مانده به گردنش داشت دیـن ِمان را در می آورد.

از آنجایی که : خدا وسیله ساز است! پدرم به بیماری ِ « لقوه » مبتلا شده  و از نعمتِ رانندگی کردن محـروم گردیده ، ماشیـن ِ شخصی ِ سـواری ِ خود را در اختیـار ِ خانـواده ِ من قـرار داده تا بصورت ِ انتفاعی از مالکـیـّت ِ آن بهره مند شویم.

بهانه ی ِ « کمر درد » هر قدر که دردش برای من بسیار ملموس و واقعی بود ولی برای ِ سر باز زدن از انجام ِ این مسافرت کار ساز نبوده و مفید ِ فایده واقع نگردید.

با دعای ِ "خدا سرانجام ِ همه را ختم ِ به خیر نماید" به راه افتادیم.

تصمیم بر این شد که این سفر را با عبور از " جاده ی ِ کناره " به انجام برسانیم.

اولّین شهر ِ سر ِ راهمان « نور » بود امّا با توجّه به این نکته که هنوز " آفتاب غروب نکرده " از آنجا عبور میکردیم هیچ نوری مشاهده نگردید. مثل این بود که همه برای ِ آب تنی به دریا زده بودند. شاید هم برقشان قطع شده است.

گذرگاه ِ بعدی « محمود آباد » نامیده شده ، قبل از آن هم از راهروی ِ « امیر آباد » رد شدیم ، بدون اینکه فرصت بیابیم و بفهمیم این " محمود " و آن " امیر " کیستند و منظور از آبادی چیست. ما که آبادانی ندیدیم. البتـّه تا چشم کار میکرد ماسه و سیمان و مخلّفات ِ دیگرش را بر روی ِ مزارع  و کشتزارهای ِ سابق تلنبار کرده اند.

« ایزد شهر » فراموشت نشود. خیلی شیطان داشت. خیلی ویلا داشت. خیلی ژیلا داشت. همگی خیلی خدایی میکردند.

در « نارنجستان » دنبال ِ نارنج نگرد. نارنج ها را سر بریده اند ، مثل ِ نخل های ِ جنوب. گل ها را از ریشه در آورده اند، بجایش هرزه ها  سر  برآورده اند.

مراقب ِ نارنجک اندازهای ِ غربزده باش. در « نارنجَکستان » مراقب باش تا سوسیال دمکرات ها (سوسیالیستهای دمکرات شده) از پنجره های ِ سوئیت های ِ اشتراکی شان ، ته سیگارهای ِ روشن ِ شان را برای ِ خاموشی ِ غضبشان بر سرت فرو نریزند. فـُکلی های ِ کراک مصرف کرده بد جور" ویراژ"  میدهند. شهرک تابلوی " با احتیاط برانید " ندارد.

از وسط  ِ « فریدون کنار » هم گذشتیم. پیشنهـاد ِ ما بـر ایـن است که برای ِعقب نیفتادن ِ از قافله ی ِ تند روی ِ تعویض ِ اسامی ، از این پس  و بدون ِ لحاظ کردن ِ تأخیر ِ پیش آمده مخصوصاً در مواقع ِ تسویه حسابهای ِ سیاسی ، این شهر را « فریدون بر کنار» بنامند. نان را به نرخ ِ روز خورده و هر طرف باد می آید بادش دهند که اتــّحاد ِ احزاب تاکتیکی است ، شاید هم تیک تاکی. دیر یا زود باطریش تمام میشود.

از محلّه های ِآنچنانی همچون « خزر شهر » با مجتمع ِ ویلاهای ِ اندرونی ِ شهرک و بیرونی ِ شهرک، از فست فوود ها ، از هات داگ فروشی ها ، از همبرگر فروشی ها ، از چیزبرگر فروشی ها ، از همه چیز فروشی ها ، و از شهرک های ِ اقماری ِ متعلّق به " از ما بهترون "  با سرعت ِ بیشتری گذشتم و در دل خدا خدا میکـردم که زودتـر هـوا تـاریک شـود تا مبـادا بچّه ها  با  دیـدن ِ این اماکن و این همه " مانکن " از من بپرسند: بابا اینها اینهمه پول را از کجا آورده اند؟ شنیده بودم که امام رضا هم خیلی پولدار شده است. اگر بچّه ها همین سؤال را آنجا از من میکردند چه جوابی داشتم؟

اشتباه نشود. منظور از هات داگ ، سگ ِ داغ نیست. منظور از "هم " در همبرگر، گوشت خوک نیست. منظور از چیز، چیز ِ بدی نیست ، امّا همه چیز را فروختن چیز ِ خیلی خیلی بدیست.

دو دل شدم که راه را ادامه بدهم  و یا ترافیک ِ سنگین ِ روی ِ پل ِ « بابلسر » را بهانه کرده و یک کلام بگویم مسافرت بی مسافرت.

اگر نمیرفتم از کجا میفهمیدم که امام رضا چقدر بزرگ شده است. اگر نمیرفتم میشدم رفیق ِ نیمه راه. اگر نمیرفتم نذری ادا نمیشد. اگر نمیرفتم که نمیشد. باید میرفتم.

ادامه مطلب

.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب